Hayvancılıkta Aşırı Antibiyotik Kulllanımı

hayvancilikta-asiri-antibiyotik-kullanim

AVUSTRALYA – Ülkenin uzmanları, insanlarda antibiyotik direncinin ele alınmasına yardımcı olmak amacıyla hayvanlara verilen antibiyotik miktarlarını azaltmaya çağırıyor.

Avustralya Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir rapora göre, Monash Üniversitesi ve Alfred Health’ten araştırmacılar, 2005-2010 yılları arasında hayvanlarda kullanılmak üzere her yıl ortalama 182 ton antibiyotik satılırken, insanlar için ise 121 ton antibiyotik satıldığını ortaya çıkardı.

Rapora göre, “Modern hayvansal gıda üretiminin artan yoğunlaşması, hem iyileştirici hem de iyileştirici olmayan amaçlar için hayvancılıkta antimikrobiyal kullanımında bir artışa neden olmuştur.”

“Hayvanlarda antimikrobiyal kullanımın insan patojenlerinde direnci etkilediği çeşitli mekanizmalar var. Örneğin doğrudan temas yoluyla ve dolaylı olarak gıda tüketimi ve çevre kirliliği yoluyla bulaşma gibi. ”

Hayvansal üretimde antibiyotik kullanımı, on yıllardır endişe duymanın en önemli nedenlerinden biri olmuştur. Araştırmalar, hayvanlarda antimikrobiyal kullanımının azaltılmasının insanlarda düşük direnç gösterdiğine işaret etmektedir.

Çalışmaya göre, hayvanlarda antimikrobiyallerin kullanımı, büyüme kontrolü gibi tedavi edici olmayan koşullarda azaltılmalıdır.

Ek olarak, aşılama ve daha iyi tasarlanmış üretim tesisleri gibi, antibiyotikler gerekli olmadan önce patojenlerin yayılmasının daha iyi kontrol edilmesi gerektiği keşfedilmiştir.

Kaynak: The Cattle Site

Antibiyotik Test Kitlerine ” ÜRÜNLER>LABORATUVAR ÜRÜNLERİ>ANTİBİYOTİK TEST KİTLERİ ” menüsünden ulaşabilirsiniz.